Blog Księdza Piotra

W dobie koronawirusa, pandemii, zarazy i lockdownu serwis społecznościowy Youtube  rozgrzewa swe serwery do czerwoności (w sumie logo pasuje jak nigdy). Do tego przyczyniają się dzielni jutuberzy – czyli aktorzy i reżyserzy w jednej osobie. Dzierżą oni dzielnie pałeczkę oświaty, lajfstajlu, influencerstwa. Niosą rozrywkę i zadumę stroskanej globalnej wiosce. Szczególnym rodzajem jutubera jest youtuber-ksiądz. Lub ksiadz-vloger. Poznaj ich (wybrane) sylwetki i propozycje niesienia Dobrej Nowiny.

Gdzieś na antypodach przeogromnej krainy Google niszowy jutober, czyli ja pragnę wyłuskać perełki. Księży, którzy niosą orędzie o Bogu, Który był, jest i Który przychodzi. Drogim czytelnikom nie zamierzam udowadniać słuszności obecności ludzi wierzących w przestrzeni medialnej. Także na Youtube. Nieprzekonanych odsyłam do doskonałych Orędzi kolejnych Papieży na Światowy Dzień Środków Społecznego Komunikowania. Lektura wypełni dnie i noce inspirującej podróży przez media w kontekście wiary i Kościoła.

Do rzeczy. Oto subiektywny (nieco awangardowy w komentarzu) przegląd Księży-Youtuberów z mojej Archidiecezji. (lista w aktualizacji…. linki otwierają się w nowej karcie) – UWAGA! 30.04.2020 – Aktualizacja wpisu niebawem! Nadsyłacie info o youtuberach! Dzięki!
A kolejność i ranking równie subiektywny (ilość subów na dzień 28 kwietnia, 4 miesiąca pandemii, Roku Pańskiego 2020):

youtube Łukasz Brus
Słowo ma Moc – Ks. Łukasz BRUS – 16,5 tys. sub.

Ks. Łukasz, aktualnie studiujący w Italii nagrywa komentarze i kazania do Słowa Bożego. Miła muzyka w podkładzie skutecznie kieruje myśli i serce widzów ku Nieskończonemu. Wyrazem więzi autora z widzami są komentarze. Płynie z nich miłość do Słowa i szacunek widzów dla kapłana oddanego Bogu. Bliska mi osoba narzekała na lekko depresyjny klimacik nagrań. Cóż. Co kto lubi. Aha – ten palec w górę na miniaturkach to zachęta Ks. Łukasza, by spojrzeć w niebo. Wygląd kanału ascetyczny. Wielkim plusem częste aktualizacje i zaangażowana społeczność. Youtube potrzebuje takiego twórcy!


youtube grzegorz ogorzałek
w koloratce – ks. Grzegorz Ogorzałek – 3,84 tys. sub.

Jeśli jesteś fanem seriali Netflixa, szukasz motywów związanych z Bogiem i wiarą w X Muzie to ten kanał jest dla Ciebie. Co więcej – otrzymasz solidną dawkę emocji w urywkach trailerów, a komentarz ks. Grzegorza da Ci argumenty w dyskusji z tymi dla których marvelowskie produkcje są tylko blockbusterami do popcornu. A Ty od zawsze wiedziałeś, że trzeba „wejść głębiej” („we need to go deeper” :). Okaże się, że nawet „Boże Ciało” to ciekawy „film o złożoności ludzkiej natury”, a „Bohemian Rhapsody” nie jest tylko filmem o karierze praktykującego geja, ale także o „talencie i rodzinie”. Z przyjemnością obejrzałem cykl o „Batmanie” oraz zachętę do serialu „Nasza Planeta”.
Ksiądz Grzegorz rozliczył się z „Dwoma Papieżami” jasno mówiąc co w tym obrazie jest nie halo. Są też nagrania rekolekcji. Przekrój propozycji kanału sprawia, że niemal każdy kinomaniak i użytkownik Youtube znajdzie coś dla siebie. I przy okazji dowie się, że Bóg, którego tak unikał zerka na niego zza każdej 35 mm klatki filmowej 😉 Tak – wartości duchowe wanted! Wizualnie kanał śliczny, społeczność dopisuje, a osoba ks. Grzegorza może zachęcać do „porzucenia sieci” – ksiądz jest przy okazji ojcem duchownym w Seminarium w Lublinie.


youtube damian dorot
Kaznodzieja – ks. Damian Dorot – 520 sub.

Solidne słowo. #Hasztagi do wyboru. Aktualne tematy i zero celebrytowania. Chociaż z wyglądu można go pomylić z o. Szustakiem. Więc dla niepoznaki zakłada ostatnio maseczki. Ten ksiądz wie jak iść pod prąd. Znalazł swój styl i wezwał ponad pół tysiączka wiernych subskrybentów. Ksiądz jest po prostu sobą i nie próbuje kopiować kogokolwiek. Nagrywa o tajnikach liturgii, analizuje fragmentu Biblii, odnosi się do sytuacji egzystencjalnych. Naprawdę podziwiam ks. Damiana za zapał i systematyczność. Szkoda, że tak mało subów i wyświetleń pod doskonale przygotowanymi merytorycznie klipami. Technicznie nagrania dobrze opracowane, z miniaturkami itp. Widać, że autor stawia na jakość. I powie Wam tego, czego nie powiedział minister Szumowski – warto nosić do kościoła dwie maseczki. #damiandorot #kaznodzieja


youtube paweł gołofit
Daily Bread – Ks. Paweł Gołofit – 484 sub.

Pismo Święte to niewątpliwie ulubiony temat księży-jutuberów. Ks. Paweł z mocą tłumaczy Słowo. I to w full HD. Zadaje ważne pytania i skłania do refleksji. Okrasza to przykładami z duszpasterskiej praktyki. Przy nim zapomnisz o codziennym chlebie i zaczniesz oglądać Daily Bread. Dla niego niestrasznym $ą podróże do Ameryki i z powrotem w erze koronozarazy. Boży Wojownik skutecznie motywujący do rozwoju duchowego. Wlewający w serca radość! Myślę, że kanał na spory potencjał. Ufam, że z Waszą pomocą ks. Paweł dobije tysiączka subów. I jeszcze jedno: GOOD GOD! To kanał Chrześcijańskiego Zespołu muzycznego, który wpisał się w lubelską scenę muzyki chrześcijańskiej wieloma fajnymi utworami. Ks. Paweł jest liderem tej grupy. I nie jest to wcale boys band! Gorąco polecam!


youtube adrian komorowski
Ewangelia Praktyczna – Ks. Adrian Komorowski – 65 sub.

Go go go Adrian! Słuchajcie! Ten człowiek to naprawdę osobowość! Nawija jak ziom z najlepszej dzielni. Gdyby nagrywał coś w tematach dla dzieci, katechezy itp., sądzę, że przebiłby Gienka Washable! No dobra. Przekonajcie się do niego – w parafii prawie go zaprosiliśmy na głoszenie rekolekcji dla dzieciaków. Ma bardzo uporządkowane słowo, nie przelatujące nad głową przeciętnego wiernego. Dodając do tego mimikę, gesty mamy przepis na naprawdę dobrego jutubera. Nie oszukujmy się – na YT trzeba mieć to „coś”, oryginalność wykraczającą poza schemat i pewne…uczesanie. No dajcie mu suba, no! Hej! Dałeś/aś suba?! I jeszcze raz: GOOD GOD! Ks. Adrian gra i śpiewa. Sam wie co lepiej mu wychodzi. 🙂


youtube krzysztof krzaczek
Płonący Krzak – ks. Krzysztof Krzaczek – 514 sub. i rośnie!

Czarny koń mojej wyliczanki. Aspirujący faworyt lubelskiej sceny ksieży-jutuberów. Płonie, a nie spala się. Z mocą tłumaczy zawiłości 4 Ewangelii, Dziejów Apostolskich i na-dziewa na „Ostrze” Słowa Bożego, które przeniknie Cię do szpiku kości (Hbr 4, 12). Czyni to wszystko mimo pandemii, rwy kulszowej i suszy na ziemi. Co więcej – ma zastęp wiernych uczniów, którzy idą i głoszą, animując małe grupki dzielenia Słowem Bożym via Zoom & Skype. Ks. Krzysztof wzniósł Lectio Divina na poziom nieznany dotychczas w Polsce. Wgryzł się także w fejsa, insta, spotifaja, patronajta – aby obdzielać potrzebujących Słowem i groszem sypniętym mu przez hojnych wędrowców. Strimingi na żywo to chleb powszedni ks. Krzaczka, gdzie błyskotliwe teksty przeplatają się ze specyficznym humorem. A jak masz gorszy dzień, to włącz 10 sekund któregokolwiek klipu. I pochwal Jezusa Chrystusa, że dał Ci takich fajnych kapłanów! Aha – on jest z KSMu i Odnowy. I pisze dr o Duchu Świętym na KUL JP2. Krzysztof jest też bibliofilem, czego dowodem jest ścianka, która zdobi niemal każde nagranie. No chyba, że ma widok plaży z palmą na Q&A! 🙂


youtube piotr iracki
Vlog na Skale – ks. Piotr Iracki – 1,04 tys. sub.

Sam o sobie nie będę pisał. Wrzućcie w komentarzu jak oceniacie mój kanał.


JEŚLI znacie inne kanały duchownych z naszej lubelskiej diecezji, warte opisania, to proszę dajcie znać w komentarzu lub na skrzynkę kontaktową. Mam nadzieję, że ks. Łukasz, Grzegorz, Damian, Paweł, Adrian, Krzysztof życzliwie przyjmą ten wpis na blogu. Naprawdę jestem pełen podziwu i szacunku do Waszej pracy. I wspieram Was. Youtube to niełatwa działka. To, że jesteście w tej przestrzeni jest dla wielu waszych widzów szansą na spotkanie z Jezusem. A ON – tak myślę – gdyby dziś chodził po ziemi – mógłby łowić ludzi z łodzi ogólnoświatową siecią. Byłby na Youtube? Może….