Blog Księdza Piotra

Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem w życiu kapłana jest posługa uwolnienia

Czy jednak ja jako kapłan mam się jej bać? I rezygnować automatycznie z pomocy bliźniemu? Zwykle boimy się czegoś czego nie znamy. Głupim bym się okazał, gdybym powiedział – nie boję się diabła! Ale czy nie głupszy byłbym eliminując z horyzontu posługi uwalnianie od złych duchów?

Sporo kontrowersji dziś budzi posługa egzorcysty

Dlatego, by umocnić mego lękliwego ducha postanowiłem wziąć udział w wyjątkowych rekolekcjach kapłańskich:  „Kapłan w posłudze uzdrowienia i uwolnienia.  Czego unikać, od czego nie uciekać?” Trudno mi na blogu opisywać treści rekolekcyjnych nauk ks. prof. Gabriele Nanni (diec. Aquila, Italia), ale chciałbym przekazać tutaj pewne ważne informacji z kolejnych dni. Prosząc o modlitwę na ten czas zapraszam do lektury.

uwolnienie

Krzyż z Medalikiem Św. Benedykta

Link do strony organizacyjnej rekolekcji Dzień I – Poniedziałek Rozpoczęliśmy ten czas od modlitwy o 9:30. W Domu Energetyka w malowniczej miejscowości Nałęczów. Zaskoczyła mnie duża obecność kapłanów spoza diecezji lubelskiej.  Zarówno diecezjalnych jak i zakonnych. Kilku egzorcystów, młodsi, starsi. Wśród tych spoza diecezji wypatrzyłem ks. Marka Bałwasa i ks. Michała Misiaka 🙂 Ks. Nanni sprawia wrażenie bardzo skromnego, zakochanego w swym kapłaństwie człowieka. Pierwszą konferencję poświęcił wyjaśnieniu czym jest egzorcyzm i jakie jest jego miejsce w publicznej modlitwie Kościoła. Odwoływał się do biblijnych miejsc w którym Jezus i Apostołowie wypędzali złe duchy. Wyjaśnił kompetencje kapłana w zakresie posługi egzorcyzmowania. Podkreślił, że tylko kapłan, który został wyznaczony przez biskupa diecezjalnego. Jakkolwiek – największa posługa uwalniania dokonuje się w spowiedzi 🙂 Po popołudniowych Nieszporach poruszone zostały kwestie modlitw o uwolnienie. Wieczór zakończyło Forum pytań i odpowiedzi. Padły pytania o kwestie takie jak: Jak rozpoznać spoczynek w Duchu Świętym?, Kiedy należy przejść od Modlitwy o uwolnienie do egzorcyzmów?, Czy dopuszczalne jest mieszanie w liturgii Mszy św.  czy Sakramentu spowiedzi (kwestia Mszy i modlitwy o uwolnienie i uzdrowienie), itp.

Dzień II – Wtorek Dzień w którym rekolekcjonista poruszał sporo tematów związanych z dogmatycznymi fundamentami egzorcyzmów. Opowiadał sporo przykładów ze swojej pracy. Przyznam, że konferencje były dosyć teoretyczne. Trudno mi w tym miejscu opisywać tematykę. W wieczorze pytań i odpowiedzi pojawiły się kwestie takie jak np. opętanie ekspijacyjne, odpowiedzialność moralna za akty profanacji, rozróżnienie konieczności pomocy psychologicznej, skrupulanctwo,  Sympatycznym momentem tego dnia była nasza prywatna wizyta u ks. infułata Jana Pęzioła z Wąwolnicy, długoletniego egzorcysty i duszpasterza Sanktuarium. Podjął nas herbatą, kawą i ciastem. Bardzo sympatyczny człowiek, z dużym doświadczeniem i gorliwością w służbie ludziom i Kościołowi.