Blog Księdza Piotra

Pytanie jak w tytule zadano mi na spotkaniu w ramach niezależnie organizowanych eventów TED.com. Przyznam, że było to wydarzenie ciekawe – o którym warto napisać kilka zdań.

Czym jest TED i TEDx ?

DSC_9441-900x600 jalbum

Sala w Centrum Kultury w Lublinie

TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Obecnym kuratorem jest Brytyjczyk, Chris Anderson, były dziennikarz komputerowy i wydawca.

Pierwsza odbyła się w 1984 w zamierzeniu jako jednorazowe wydarzenie. Od czerwca 2006 wykłady są udostępniane online na licencji Creative Commons na stronie www oraz kanale YouTube (tutaj kanał TEDx). Do stycznia 2014 udostępniono ponad 53 tysiące wykładów, oglądanych w sumie ponda 890 milionów razy.  Każdy mówca dostaje maksymalnie 18 minut.

Oprócz oficjalnych konferencji TED są także TEDx (TEDx, x – independently organized event), niezależne i organizowane lokalnie, podlegające niektórym regułom TED.
(http://pl.wikipedia.org/wiki/TED_%28konferencja%29)

Lubelskie wydarzenie TEDx ma swoją stronę internetową, gdzie można znaleźć informacje na temat idei i pierwszego spotkania, w którym ja brałem udział.

Program TEDxLublin

 

IMG_0001-900x600 jalbum
IMG_0002-900x600 jalbum

Jak widać ładny badge w niepowtarzalnym, prostym stylu TED Talks! Nie będę omawiał każdego z punktów programu, ale proszę zauważyć, że program nie był przeładowany. Pomiędzy wystąpieniami krótkie speach’e TEDTalk z oficjalnego kanału TED.com z polskimi napisami. Przerwy nie były męczące. W ich trakcie postanowiłem pozwiedzać troszkę Centrum Kultury. Przyznam, że wnętrza robią wrażenie, choć wizyta w księgarence i starcie z pólka lewackiej Krytyki Politycznej zadrgało na moich nerwach. Przeżyłem.

Język migowy – łamiemy bariery

Co warte podkreślenia – spotkanie było tłumaczone na język migowy. To był ewenement na skalę całego TED! Nikt na to wcześniej nie wpadł, a przecież nie tak łatwo sobie wyobrazić, że na sali mogą być także ludzie głuchoniemi. Wyglądało to tak, że obok prelegentów siedziała osoba (na zmianę chłopak i dziewczyna), którzy symultaniczne tłumaczyła treść wystąpień. Stala przed nią kamera. TEDxLublin był transmitowany online dla tych i innych, którzy nie mogli się dostać z braku miejsc na to wydarzenie (trzeba było wypełnić ankietę, min. wskazując dlaczego jest się wyjątkowy i co inspirującego robi ktoś w życiu). Jedno z wystąpień dotyczyło właśnie innowacyjnych pomysłów na pomoc głuchoniemym.

Co było ciekawego?

Spotkanie z podróżnikami z Los Wiateros zafascynowało mnie tym jak można stawiając sobie cele w życiu owocnie je realizować. Pieszy Lublin postawił w mej głowie pytanie czy nie warto czasem przenieść się z samochodu na rower i własne nogi. Lubelski Park Naukowo-techniczny zachwycił i pozytywnie zaskoczył tym, że na Lubelszczyźnie jest sporo firm i instytucji unikalnych na skalę Polski a nawet świata. Interesująca było też prezentacja działania drukarki 3D.

20 m kwadratowych kontra ks. Piotrek

Łukasz z 20m2 przedstawił ciekawy speach na temat swoich marzeń i aspiracji. Jest on Vlogerem, który odniósł sukces dzięki nagrywaniu prostych w formie mini spotkań ze znanymi osobami w swojej 20 metrowej kawalerce. Opowiadał o swoich zagranicznych spotkaniach i oryginalnych pomysłach. Nie wdając się w szczegóły – postać ciekawa acz kontrowersyjna.  Wspominał o akcji z powieszeniem na moście w Warszawie plakatu z wizerunkiem Maryi z twarzą piosenkarki Madonny – działo się to w kontekście organizowanego 15 sierpnia koncertu na Stadionie Narodowym. Środowiska katolickie wtedy protestowały – wszak data 15 sierpnia to Uroczystość Wniebowzięcia NMP i Rocznica Bitwy Warszawskiej. Łukasz troszkę się obawiał prezentując zdjęcia ze swojej akcji, a później na początku rozmowy ze mną zapytał się czy poczułem się urażony… Hmm… W każdym razie chwilę porozmawialiśmy, pogratulowałem mu zaproszenia jako prowadzącego na spotkanie z Nickiem Vujcicem. Troszkę żałuję, że nie zadałem mu jednego pytania – Czy wie Kim jest dla Katolików Maryja? W końcu łatwo obśmiać coś/kogoś czego/kogo się nie zna. Sądzę, że gdyby odrobił pracę domową i zrobił solidny research w tej kwestii mógłby zrezygnować z tej formy promocji siebie czy jakiejś idei.

Czy było warto?

Na pewno tak! Z przynajmniej trzech powodów:

  • Było to spotkanie z ludźmi, którzy od życia oczekują czegoś więcej. Inspirują, pokazują, że warto mieć marzenia i chcieć je realizować.
  • Uczestniczyłem w czymś globalnym, choć w mikro skali. Eventy TED stają się coraz bardziej popularne. Poruszają wiele ciekawych tematów także z pogranicza zakładanych „Technologii, Rozrywki i Designu”.
  • Pokazałem, że ksiądz obecny na takim wydarzeniu nie jest jakimś egzotycznym zjawiskiem. Uważam, że duchowni nie powinni bać się wchodzić w przestrzenie kultury, po to by ją poznać, kształtować. Nie byłem zaskoczony tym, że na sali było sporo ludzi młodych. Nawet udało mi się porozmawiać z kimś chwilę. Przyznam jednak, że koloratka była dla wielu zaskoczeniem.

Mam ciche marzenie – zorganizować coś podobnego – spotkanie z ludźmi wiary, ale jednocześnie chcącymi podzielić się jakąś ideą, marzeniem, wyjątkowym pomysłem, swoją pasją. Chciałbym ich zapytać o miejsce Boga w ich życiu. Marzenia się czasem spełniają… Co Ty na to?

P.S. Tutaj znajdziesz nagrania wystąpień z TEDxLublin – zachęcam!